Kuidas treeningplaan muudab elu?
Vaatmata sellele, et olen tulihingeline teadliku treenimise pooldaja, siis kuni selle nädala alguseni mul treeningplaan puudus. Viljandi järve aeg on aasta-aastalt paranenud, samas tulemusega rahul ei ole. Sain aru, et minu igapäevastel treeningutel puudus alus ehk treeningplaan.
Telefon kätte ja kõne Riho Mentile (Tallinna treenerile) . Riho küsis mitu korda üle, et kas ma olen süstemaatiliseks treenimiseks valmis. Selleks oli mul vaim valmis!
Üheks oluliseks treeningplaani koostamise aluseks on pulss, minul aga puudub pulsikell. Pulsikell peaks olema iga eesmärki omava sportlase igapäevaseks kaaslaseks . Õnneks oli sportlik ajalugu piisavalt pikk, et sellest järeldused teha ja esimeste nädalate treeningplaan paika saada.
Kirjutasin ausalt ja ilustamata, missuguseid treeninguid ma siiani teinud olen. Loomulikult olin selle üle väga uhke. Ikkagi 7 korda nädalas pea iga nädal joostud, spinningus käidud, poksitud.
Mõne päeva pärast oli mul meilis karm reaalsus. Oma meelest ülimalt sportlik eluviis oli eesmärke arvestades kuulutatud ühekülgseks ületreenitud pühapäeva sportlase elustiiliks. (Viimane on minu isiklik tõlgendus). Arvuti ekraanil avanes mul täpne kava, mida ma järgmised kaks nädalat oma töö- ja koduvälise ajaga peale hakkan.
Esimene hetk peale vaadates tundus, et elu läheb karmiks. Nüüdseks olen selle järgi elanud 5 päeva. Ja peab ütlema, et karm ei ole see, mis ma karmiks pidasin. Kõige keerulisem on nii aeglaselt joosta! Ehk siis tempot kontrollida. Katsu joosta ligi 6.30 min/km, kui siiani oled silganud 5.30 oma meelest täiesti normaalses tempos.
Helge hetkena tundus päev, kus põhitreeninguks oli tempojooks. Abi pakkus tempo tegemisel Ilja Nikolajev (SEB 29. Tartu Jooksumaratoni 5-s), kelle jaoks oli tegemist ilmselgelt lõdvestava rahuliku treeninguga 🙂 Kui teda poleks kõrval olnud, ei oleks ma sellega ilmselt hakkama saanud. Iga kilomeeter hoidis ta mind tagasi.
Teine raske moment on ajakulu. Siiani olin leidnud, et jooksmine on ajaressurssi kokku hoidev tegevus. Kodust välja, kiire ring ja kodus tagasi. Selle 5 päeva jooksul ei ole olnud trenni, mis oleks olnud lühem kui 1.5 tundi. Jooksed, teed harjutusi, kiirendusi, hüppeid ja lõdvestav jooks otsa. Ja otsa veel venitus!
Ärge valesti aru saage – ei virise. Vastupidi! Hasart on sees – kas minusugune suudab alla nelja tunni joosta sügisel maratoni? Ise arvan, et suudan!
Siinkohal soovitus – kui teil on eesmärk, kuid treeningplaani ei ole, siis soovitan selle hankida. Treeningud muutuvad mitmekülgsemaks ja ilmselgelt mõtestatuks. Ja kindlasti saab korraliku treeningplaaniga maandatud ka vigastuste risk (ületreenituse üks väljendusvorme).
Täna on ees pikk maa ja homme puhkepäev…
Mõnusaid jooksukilomeetreid kõigile!
7 thoughts on “Kuidas treeningplaan muudab elu?”
kust saada treeningplaani ehk siis treenerit, kes koostaks spetsiaalselt mulle mõledud treeningplaani, täiendaks seda, kaeks mu jooksustiili ja vajaduse korral parandaks seda .treener maksab ja mida kaugemal eestimaa nurgas sa asud, seda raskem on abi saada.
Mina omalt poolt oskan soovitada Martin Moosest, kellel on nii isiklikku jooksjakogemust kui ka piisavalt vastavat haridust. Ta koostab just individuaalseid treeningplaane. Muidugi raha eest. Vt http://www.kipka.ee
Kus Eestimaa otsas Sa elad? Saad kindlasti meili teel just endale sobiva treeningplaani ka Riho Menti käest. Kuna ta on kogemustega treener, siis ehk oskab vastavalt Sinu elukohale lähemal mõnda inimest soovitada, kes siis Sul jooksutehnikat vaatab ja sõna sekka ütleb. Teeningplaani puhul on kindlasti alustuseks nn testperiood (minu 2 nädalat), siis saab juba öelda, kas on liiga kerge, liiga raske jne jne ja panna selle põhjal uued eesmärgid paika. Pulsi järgimiseks on tänapäeval olema kaugseire süsteemid (ega petta enam ei saa, isegi mitte iseennast). Näiteks endomondo.com annab nii sulle kui ka treeningplaani koostajale täpse ülevaate su kiirusest, südametööst, ajast, kilometraashist. ja seda päevade lõikes. Riho meili aadress on: rihonbrunner@hot.ee . Tema käe all on Tallinna grupp treeninud nüüd juba pea aasta ja ta on litsenseeritud jooksutreener. Võta ühendust!
Artikel põhimõtteliselt on õige, Alguseks tuleb paika panna sportlikud eesmärgid. Kui neid tehtud ei ole, siis mõelge need enda jaoks välja. Milleks jooksete, mida te tahate saavutada jne.
Trenningplaan on tähtis, aga see on vaid üheks osaks mitmest. Treeningplaan süstematiseerib sinu elu (spordi elu). Ja see on pluss. On vaja teada (seadus), et trennis sa ei võistle… trennis sa arened, laiendad oma piire.
Veel on vaja kohe alguses endale selgeks teha, et taastumine on jõud. Korralik taastumine aga annab palju.