Millise ajaga esimest maratoni joosta?
Vaata ka: Maratoni tulemus, vaheajad ja kilomeetri tempo.
Mõni aeg tagasi kuulsin ühes arutelus väidet, et ma väga ei pinguta ja tahaks saada järgmisel maratonil aja 2.45 kanti. Ma pole teab mis jooksumees ja see väide andis egole kerge hoobi, sest ise plaanin aega, mis peaks jääma alla nelja tunni.
Et teada saada, mis on eestlase mõistlik maratonitempo otsustasin analüüsida viimase suurema maratoni tulemusi. Käivitasin tabelarvutuse ja võtsin ette 2010 Tallinna maratoni tulemused. Tulemustest eraldasin kõik, kelle riigiks ei olnud märgitud Eesti ja jagasin netoajad 5-minutilistesse blokkidesse. Tulemuseks on lisatud graafik, mille iga tulp näitab lõpetanuid, kes said aja alla märgitud väärtuse. Näiteks tulp 4:00 sisaldab lõpetajaid, kelle aeg oli vahemikus 3.55.00-3.59.59.
Aja said kirja 864 inimest. Milline on siis keskmise lõpetaja tulemus? 463 jooksjat lõpetas maratoni ajaga vahemikus 3.30-4.30. Huvitav on vaadata, et 4 tunni piir on paljudele tähtsaks verstapostiks ja vahemikus 3.50.00-3.59.59 lõpetas tervelt 108 jooksjat, mis on 12,5% lõpetanutest.
Lisaks veel!
Tulles vastu laiade rahvamasside nõudmistele paneme siia välja ka tulemuste jaotuse naiste arvetuses. Osales 140 naist, see number peaks kindlasti suurenema, neist 60% lõpetas 4 ja 5 tunni vahel. Keskmine tulemus jääb 4 tunni ja 25 minuti kanti. Graafik näitab samas, et paljudel võis lõpus jaks otsa saada, sest lõpetajad, kes jõudsid finišisse vahemikus 4:00:44-4:09:40 (23tk), sihtisid kindlasti aega alla nelja tunni.
Palun pane siia kommentaaridesse kindlasti kirja, millist maratoniaega 2011 aastal jahid.
PS: Vaata ka 10km jooksu tulemuste ülevaadet.
19 thoughts on “Millise ajaga esimest maratoni joosta?”
Huvitav statistika. Priit, kas lähed maratoni esmakordselt jooksma?
Jah. Esimest korda. Tahtsin juba eelmine aasta, aga jalatsivahetus pani jalgadele põntsu enne Tallinna maratoni.
Kirjas siin lõigu alguses oli aeg, nii et planeeriks ise ka sellist 2:45kanti aega. 😀
Aga kui kõik õnnestu 100%-lt, siis rahul ka 2:55-ga.
Samas need rohkem arvamised, täpsemalt saab ikka aegasid planeerida vahetult ennem jooksu.
Mul on selline huvitav kogemus, et elu esimesel maratonil (1989) ei teadnud ma midagi metoodikast, taktikast ega strateegiast. Jooksin esimese poole vist umbes 1:24 ja seejärel võitlesin surma ja katkestamismõtetega. Siiski kuidagi jõudsin üle käigupauside finišisse ajaga 2:56.52. Pärast seda otsustasin hakata väga teaduslikuks, uurisin, analüüsisin, planeerisin. Paraku rohkem alla 3 tunni jooksnud ei ole :)))
Indrek, vast juhtus selline supper päev, mida pole enam ette tulnud. Tahtejõud, vorm, uudsus, kõik kokku… Proovi ikka edasi 🙂 2:55 nagu siin mainitud on.
Jooksin 2010 oma esimese maratoni, eesmärgi panin selle järgi, mis mu keskmine poolmaratoni aeg olnud ja lisasin sinna nii 15 min.Suutsin hoida oma tempot löpuni ja nyyd uus väljakutse Stockholmis mais. Loodan ehk 10 min parandada aega, aga see pole ka eesmärk
Jooksin oma esimese maratoni 2010 septembris. Eesmärgiks panin oma keskmise poolmaratoni aja, korrutasin kahega ja siis umbes 15 min juurde. Suutsin hoida tempot löpuni ja ees mais Stockholmi maraton millega loodan parandada tulemust 10 minuti vörra
Siit võiks veel mitte esimest korda maratoni jooksjad maha võtta, oleks veelgi huvitavam materjal.
Meie mõte on ikka kõigiga arvestada. Mida tavaline inimene , kes ei jookse 10 maratoni aastas teha suudab. Päris hästi saavad hakkama.
Ma just “tavalise” esimest korda maratoni jooksja seisukohast mõtlesingi, et huvitav oleks vaadata esimest korda maratoni jooksjate aegu, selle peale ka loo pealkirja – Millise ajaga _esimest maratoni_ joosta? – põhjal esimese hooga mõtlesin. Ehk siis just need 10 maratoni aastas jooksjate ajad välja võtta.
Ehh, ma lihtsalt polegi nii taiplik kui arvasin :)) See oleks lahe inf küll.
Mina plaanisin ka eelmine aasta oma esimese maratoni joosta, kuid peale Roccalmares toimunud poolmaratoni muutsin oma otsust. Ehk siis plaan oli maraton joosta alla 4 tunni. See oli kogu eesmärk. Poolmaraton sellist tulemust ei võimaldanud mulle sellist tulemust isegi unes näha. See aasta uuesti – plaan endine – alla 4 tunni.
Eks see ole psühholoogilne piir teisalt – üle nelja tunni on ju lõpuks igav 🙂
ma arvan, et see Rocca poolmaraton polnud küll mitte mingi näitaja. Olin ise ka poolsurnud peale seda seal palavuses – see tappis paljusid.
Aga Septembris Tallinna maratoni maratoni sees jooksin esimese poole ca 17min kiiremini ja teise poole ca8min kiiremalt kui selle poolmaratoni.
Mina plaanisin ka eelmine aasta oma esimese maratoni joosta, kuid peale Roccalmares toimunud poolmaratoni muutsin oma otsust. Ehk siis plaan oli maraton joosta alla 4 tunni. See oli kogu eesmärk. Poolmaraton sellist tulemust ei võimaldanud mulle sellist tulemust isegi unes näha. See aasta uuesti – plaan endine – alla 4 tunni.
Eks see ole psühholoogilne piir teisalt – üle nelja tunni on ju lõpuks igav 🙂
Eelmisel aastal joostud esimese maratoni aeg oli 3,30 ja mõned sekundid peale. Sel aastal võtan plaaniks joosta 3,10-3,15. Kui korralikult trenni teha, peaks hakkama saama!
Mina lähen oma esimest poolmaratoni sihtima sooviga see elusalt lõpetada:) Austin Marathon 19. Feb 2012. Rajad on siin imelised:)