Õige spordipesu valik on naisele sama oluline otsus nagu õige tossude valik
Olles praeguseks hetkeks juba aastaid tegelenud jooksmisega (ja selle vahel ka teiste intensiivsete spordialadega), ei saa ma mööda minna teemast, mis on mõeldud AINULT naistele. (Siinkohal, vabandust mehed. See ei ole diskirimineerimine).
Pikaajalise harrastussportlasena on minu jaoks olnud esimene ja kõige tähtsam varustus, millesse investeerida, jalanõud. Samas, igal jooksu harrastaval naisterahval peaks olema kohe sinna kõrvale positsioneerunud ka rinnahoidja! Valed valikud nii pesus kui jalanõudes on sundinud nii mõndagi sportlast (ükskõik siis, kas harrastajat või proffi) läbi elama põrgupiinu.
Pesu osas on valik lai: mõned on ilusad, mõned tunduvad tõelised tehnikaimed. Proovides erinevaid brande, olen ise jäänud ühe brandi peale pidama, mis näeb hea välja ja samas ka töötab. Siis igas mõttes töötab: kõik püsib seal, kus vaja; mõeldud on läbi, kus ja kuidas peaks olema kinnitused ja pehmendused, et rinnahoidja tunduks loomuliku ja samas ka toestavana.
Miks peame spordipesu kandma?
Sportimisel, eriti intensiivsete spordialade puhul (milleks jooksmine kindlasti on), on vaja rinda toestada.
Üks peamiseid põhjuseid peitub naise rinna anatoomilises eripäras. Levinud on valearvamus, et rinnas on lihased ja erinevate harjutustega on võimalik rinna kuju korrigeerida! See ei vasta tõele – rinnad on rinnaku korvi külge kinnitunud õrnade kõõlustega ning rinnas endas on vaid rasvkude ja rinnanääre. Juhul, kui rinnaku kõõlused (Cooperi kõõlused) saavad kahjustada ja liikumisega venivaid, on tehtud kahju pöördumatu. Ebapiisava toestuse ja aktiivse liikumise tagajärjel kiireneb rindade vajumine märgatavalt. Oluline on rõhutada, et ka väikese büstiga naised peaksid tähelepanu pöörama spordipesu kandmisele, sest ehkki muudatused ei pruugi tulla nii kiiresti, saavad ka nende rinnakukõõlused pikema aja jooksul kahjustatud. “Miks” on selgituse saanud?
Järgmine teema: Kuidas spordipesu valida?
Esimene lihtne reegel on: mida suurem on rind ja mida aktiivsem spordiala, seda toestavam peab olema rinnahoidja!
Lisatähelepanu tuleks pöörata ka järgmistele nüanssidele nagu õige ümbermõõt, reguleeritavad õlapaelad, kinnitused kas külgedel või seljal. Suurema büstiga naiste puhul on oluline, et õlapaelad oleks laiemad ning pehmendustega!
Järgida tuleks samuti, milliseid materjale toodete puhul kasutatakse. Eriti head on need, mis sisaldavad Coolmax`i ja X-Staticut, lastes nahal hästi hingata ning juhtides vedeliku kehast eemale.
Kuidas valida on selge. Aga mis on jooksjale sobilik?
Minu isiklik rõõmustav leid on spetsiaalselt jooksjatele disainitud pesu.
Jooksja liikumist järgiv korvide toetussüsteem hoiab büsti paigal ning toestab rinda just sealt, kus on selleks tarve. Õmblustevaba sisu ning kaetud elastik kaenla all välistab sisuliselt naha hõõrumise. Selja peal olev kahest kohast kinnitus on omaette revolutsioon. Lihtsalt öeldes: mugav ja tõesti töötav.
Need olid mõningad näpunäited, mida valiku puhul järgida. Poes aga saab abi valikute langetamisel lihtsa tabeli abil: viies kokku spordiala veeru ja rinnakorvi rea, võib iga üks ise kergesti üles leida, millise toestusastmega rinnahoidjat just temal vaja läheb. Iga rinnahoidja tootesedelil on toestusaste (Support Level) märgitud.
Blogi postituse kokku panemisel oli abiks ShockAbsorberi maaletooja. Info: www.shock.ee