3 asja, mida jooksuharrastajad peaksid talvisest hooajast teadma
Talv on jooksusõbrale üsna tülikas aeg. Korrapärane treening on raskendatud ilmaolude tõttu, vigastuseoht on suurem ning mittevastava riietuse tõttu on haigused kerged tulema. Kuidas saaks aga jooksuharrastaja talvise hooaja enda kasuks pöörata? Järgnevalt annab omapoolseid soovitusi ja nõuandeid Margus Pirksaar.
#1: Kas peaks treenima välitingimustes või sisetingimustes?
Välitingimustes treenimisel on oluline kliima. Kui temperatuur on alla -14 kraadi, ei oleks soovitatav välja jooksma minna. Kui rõhuda talvel jooksutreeningu kvaliteedile, siis tuleks teha kiired treeningud hallis ning rahulikud ja taastavad trennid väljas.
Harrastaja võiks talvisel perioodil julgelt tegeleda rohkem aeglaste treeningutega – koguda alusvundamenti, et kevadel end energilisena tunda. Ei maksa karta, et kui ma talvel tugevas tempos ei jookse, siis ma kevadel ei jaksa joosta. Praktika on näidanud end teisest küljest. Eelistatud on rahulikud jooksud ja matkad loodusesse. Oluline on rahuliku treeningu korrapärane maht, mitte kiirus.
#2: Milliseid kõrvalalasid peaks jooksja talvisel ajal harrastama?
Mida mitmekülgsem ja rutiini lõhkuvam on talvine ettevalmistus kevadisteks jooksudeks, seda lihtsam on minna vastu kevadisele jooksuhooajale. Eelkõige soovitan siinjuures kasutada suusatamist, ujumist ja sõudeergomeetrit. Korra nädalas oleks hea mõne pallialaga tegeleda.
Suusatamise ja ujumise kõige suurem pluss on see, et töös on kogu keha ning ei esine lihast lõhkuvat põrutust. Sama kehtib ka ergomeetri kohta. Nimetatud vahendid on ideaalsed alusvundamendi rajamiseks. Siiski ei tasuks jooksmist päris ära unustada ning vähemalt üks treening nelja treeningkorra juures nädalas võiks olla jooksutreening.
#3: Mida tuleks libedaga eriti silmas pidada?
Võrreldes tavatingimustega, on libedaga joostes jooksuliigutusse kaasatud ka stabilisatsioonilihased. Seega on koormus lihaskonnale ja organismile eriti suur. Eriti hoolikas tuleb olla treeningjärgsel lihaste venitamisel! Kui väljas on liiga libe, soovitan treeningud viia sisetingimustesse või asendada mõne muu aktiivse tegevusega.
Kindlasti tuleks vaadata üle oma jooksuvarustuse valik. Soovitan soetada spetsiaalsed talvejooksujalatsid. Investeering tasub aastateks ära kuna jalatsi kasutusiga on tunduvalt pikem (võttes arvesse kasutuskordade perioodi). Lisaks sellele on jooksuraja valik tunduvalt lihtsam, mis on treeningemotsiooni kohalt väga oluline.
Kui läheneda talvisele hooajale läbimõeldult, tunned treenimisest vaid rõõmu. Talv on ideaalne aeg kõrvalaladega tegelemiseks. Suusatamine, ujumine ja sõudeergomeetri kasutamine on väga tähtsad koordinatsiooni arendamisel ja ülakeha lihaste tugevdamiseks, mis vaid jooksu harrastades tihti liiga nõrgaks kipuvad jääma. Kuna lumist aega on meil niigi vähe, võiks lumelaudadel kulgemist nautida.