SiS soovitused maratoni ja poolmaratoni rajale
Arvestades seda, et tegemist on pika pingutusega, siis tuleks organism selleks ette valmistada juba nädalapäevad varem.
NÄDAL ENNE STARTI
Kuna suvisel ajal on vedelikukulu suurem, siis oleks soovitav eelnevatel päevadel tarbida mineraalainetega rikastatud vett. Selleks sobib ideaalselt GO Hydro, mis sisaldab rohkelt naatriumi. Naatriumi hulk veres hakkab vähenema siis, kui füüsiline koormus kestab kauem kui kaks tundi. Kuuma ilmaga higistamisel toimub see veelgi kiiremini. GO Hydro sisaldab lisaks naatriumile ka rohkelt vitamiine ning mineraalaineid nagu tsink, kaalium ja magneesium. Kaltsiumi on GO Hydros koguni viis korda rohkem kui tavalises mineraalvees. GO Hydro on tõhus relv ennetamaks lihaskrampide teket. Krambid tekivad tavaliselt kas vedeliku ja/või kaaliumi või magneesiumi puudusest/defitsiidist. Eestlaste üheks lemmikmaitseks on kujunenud mango-ananassimaitseline GO Hydro. Jäta meelde: Go Hydro kaloreid ei anna!
Pikamaajooksus treenime me selleks, et üks hingetõmme viiks meid edasi kiiremini. Selleks, et jaksata kaua ja kiirelt on kasulik tarbida nitraadirikkaid toiduaineid. Vastupidavusalade sportlastel on soovitatud juua näiteks peedimahla. See aitab vähendada pika pingutuse ajal väsimustunnet. Nitraadid mõjuvad lihaskoele niimoodi, et alandavad vajamineva hapniku hulka. Kes ei saa punapeedimahla juua, siis SIS on maailmas esimesena töötanud välja nitraatidega geeli.
GO + Nitrate geeli on soovitav tarbida maksimaalselt 3 geeli päevas 6 päeva enne võistlust. Viimase geeli võiks võtta tund aega enne starti.
Lisaks nitraatidega geeli manustamisele on väga oluline piisav puhkus. Kahtlemata kõige paremini sobib naturaalne uni. Selleks, et aga uni oleks täisväärtuslikum on soovitatav õhtupoole tarbida magneesiumirikkaid toiduaineid. SIS on unekvaliteedi parandamiseks töötanud välja spetsiaalse „ööjoogi“. REGO Night sisaldab lisaks magneesiumile ja tsingile ka aminohapet trüptofaan. Viimane aitab stimuleerida „unehormooni“ melatoniini ning „õnnehormooniks“ peetud serotoniini sünteesi. Kui meil on mõlemat hormooni organismis piisavalt, siis muudab see meid rahulikumaks. Lõpptulemusena uinume kiiremini ning uni tuleb sügavam. REGO Night jooki võiks juua vähemalt kaks päeva enne võistlust. Valmista endale vanilje või shokolaadimaitseline „ööjook“ juba õhtusöögi ajal. Pista see külmikusse ning naudi tund aega enne uinumist.
VÕISTLUSPÄEVA HOMMIK
Võistluspäeva hommikul söö kerge eine. Proovi eelnevalt mõne raskema (pikema) trenni eel segada pudru hulka maitse andmiseks REGO Rapid Recovery taastujoogi pulbrit. Maasikamaitseline REGO on saanud palju kiitvaid hinnanguid. Osadele meeldib šokolaad, vaniljemaitset peetakse jälle kõige magusamaks. Moosi või mett REGO juurdesegamine muidugi ei asenda, aga see pole ka eesmärk. REGO pudru eesmärk on aidata aeglustada süsivesikute imendumist ning energiat tuleb kauem peale. Kui sa oled enne võistlust proovinud ja sobib, siis korda sama rituaali ka võistluspäeva hommikul.
Juhul, kui hommikueine on väga varajane ning Sinu ainevahetus on väga kiire, siis võiks enne starti manustada täiendavate süsivesikute saamiseks GO Energy laadimisjooki. Soovitav on segada see varem valmis ning tarbida iga 15-20 minuti järel kuni stardini. Juhul, kui ilm peaks tulema palavam (soojem kui 20, osade jaoks juba üle +15 on palav), siis on soovitav asendada GO Energy GO Hydro joogiga. Kuumema ilmaga vajab keha rohkem vedelikku kui energiat. Samas aitab see varuda piisavad vedeliku- ja mineraalainete reservid.
VÕISTLUSE AJAL
Võistluse ajal võiks kombineerida omavahel spordijooke ja vett või vett ja energiageele. SIS spordijook on GO Electrolyte ning geelidest sobib GO Isotonic Energy geel. Maitsetest on meie vastupidavusalade tegijad kiitnud vastavalt arbuusimaitselist spordijooki ning õunamaitselist geeli. Kui sul ei ole veel geelide kaasavõtmiseks korralikku vööd, siis hangi endale ka spetsiaalne maratonivöö.
Distantsi viimasel kolmandikul või neljandikul soovitame võtta viimas(t)e geeli(de)na „kohvigeeli“ GO+ Caffeine. Selles sisalduv kofeiinikogus (15mg) pole suur. Ometi on see piisav selleks, et teha väsimuse foonil organismile väike restart. Kohvilaks ergutab kesknärvisüsteemi, muudab vaimu ja meeled taas erksamaks. Jäta meelde, et ka rattatuuride ajal manustavad sprindiässad pool tundi enne finišit erinevaid koolajooke.
SIS oli maailmas esimene, kelle geelid ei vaja pealejoomist. „Geelistrateegia“ sobib Sulle siis, kui sa pole kindel rajal pakutava spordijoogi kanguses. Kui sulle sobib „Spordijoogi strateegia“, siis 1) uuri välja, mida ja millises rajapunktis korraldajad spordijoogina pakuvad 2) proovi seejärel juua sama jooki mõne pikema jooksu ajal. Pika jooksu ajal (maratoonaritel kuni 30km, poolmaratonis lühem) võiks enne läbi mängida joomise ja geelide manustamise stsenaariumid nagu võistluse ajal. Kõik tuleks läbi proovida. Võistlus pole enam katsetamise koht.
PÄRAST VÕISTLUST
Peale finišeerimist sobib ideaalselt REGO Rapid Recovery. REGO taastusjooki võiks tarbida võimalusel kohe esimeses „taastumisaknas“ ehk 20-30 minutit pärast võistlust. See aitab käivitada organismis kiiremini vajaliku taastumisprotsessid. Lihased ei ole pärast nii valulikud, kuna REGO sisaldab ka piisavalt valku, mis on hädavajalik ehitusmaterjal hävinenud lihasrakkude asemel uute ja veel tugevamate rakkude tekkeks.
Igal juhul siinkohal vaja südamele panna – maraton pole katsetamise koht – tehke enda jaoks selgeks, kas need tooted on teile sobivad ja kas organism neid akspteerib. Mõnusaid viimaseid ettevalmistuse nädalaid!
2 thoughts on “SiS soovitused maratoni ja poolmaratoni rajale”
Vabandust, kas pudru, võileiva ja kohvi pealt ei tohigi enam jooksma minna?
3 geeli päevas jne. Pole imestada, et enne Rabajooksu suured mehepojad geele imevad, et ikka lõpuni jõuaks joosta. No tule taevas appi, ärge ajage inimestele kärbseid pähe.
Lugupeetud hr/pr P. Nagu oli juurde kirjutatud – need on SiSi soovitused. Järgmise nädala kolmapäeval on tulemas ka pudru ja kisselli soovitused. Ja isiklikult mina pooldan neid. Kõik taandub sellele, palju organismis on koormatud enne treeninguid ja pärast, aga igale oma. Siin on kõik välja toodud, mis võimalik/saadaval on. Seda esiteks ja kindlasti pole geeli mõtet imeda enne 6 km jooksu ja Regoga end peale seda turgutada. Jutt käib lisaks sellele siiski pikkadest distantsidest. Kõik siiski mõistusepäraselt.