Jooksujalatsitest hooajaks 2013
Jooksuhooaeg on tuure kogumas, vaatamata ülimalt talvistele oludele. Iga jooksuharrastajale on jälle otsuse langetamise aeg – mis jalatsi(te)ga see hooaeg välitingimustes joosta. Just jalatsist sõltub, mis saab olema hooaja tulemus või kujuneb jooksmisest täielik “põrgu”.
Iga aasta on tootjad üritanud midagi uut, põrutavat või super innovaatilist leiutada, et meil selle hobiga tegelemine oleks vaid lust ja rõõm.
Aga eks korraliku jooksutossuga on täpselt sama lugu nagu mis iganes jalavarjuga – kõik sõltub sellest, millise jala otsa see jalavari pannakse ja milline sobivus on tossul ja jalal.
Üritasin leida interneti avarustest, mida Eestis saada olevad brandid pakuvad hooajaks 2013. Ega see kerge polnud. Parimad võrdlused/iseloomustused pärinevad siiski Ameerikast ja seetõttu pildimaterjal võib olla pigem illustreeriv. Samas silmaringi avardamiseks ja arusaamiseks, mida üks või teine brand on leiutanud, on see loodatavasti mõnus materjal. See materjal ei pretendeeri manualile, mida kasutada – pigem on selle puhul tegemist ülevaatega, mis sai kokku pandud erinevaid allikaid kasutades.
Reebok ZigLite Rush
Reeboki juba tuntud disaini innovatsiooni on veelgi tuunitud. ZigZag tald üle kogu põhja ulatuva pehmendava sisuga annab energia taastuvuse alates kannast kuni varbaotsani, pakkudes samaaegselt head pehmendavat efekti. Tossu pealmine osa on ülimugavast hingavast materjalist. Vastatikku toetavad tehnoloogilised nüansid teevad sellest tossust mõnusa lühimaa treeningtossu tavaharrastajale.
Reebok ZigKick
Veel üks 2013 aasta zigzag disain Reebokilt. Võrreldes eelmise tossuga, on see mudel pisut kergem, kuid Reeboki enda poolt kiidetud samade omadustega. Kanna osas on lisakiht põrutuse leevendamiseks. Kuid see on vaid kannaosas. Kuna päkka seda kihti pole edasi kantud, siis väidetavalt annab see mõnusa rullavuse jooksusammule.
adidas Energy Boost
Energy Boost tehnoloogiaga viib adidas oma jooksutossu arengu järgmisesse etappi. Uut tüüpi pehmendusmass annab suurema energiatagastuse jooksu vältel. Mitmed erinevad testijad on andnud ülimalt positiivseid kommentaare. Kitsas list võib kohati saada takistuseks selle mudeli ostmisel. Kuid need, kellele list sobib, võivad leida endale täiesti uue taseme jalanõu. Uut tüüpi TechFit materjali kasutus tossu pealses, on teinud tossust ülipainduva ja jalaga sobiva jalanõu.
New Balance MR10 v2 Minimus Road
Uskumatult edev. Ei oska hetkel öelda, kas Eestisse sellist üldse jõuab, kuid ahvatlemiseks tahtsin sisse panna. Kasutatud on Vibram välistalda, mis annab mõnusa nakkuvuse teekattega ja vastupidavuse. Talla materjal on kerge, kuid siiski kaitseb asfalti põrutuse eest. Õhuke, kuid paindlik tald annab väidetavalt piisavalt pehmendust taldadele. Ilmselt sobib pigem 10 km jooksmiseks kui pikema maa peale.
ASICS Gel-Lyte33
Gel-Lyte33 järgib Asici aastatepikkust trendi. Kergemad jalatsid, geelpolsterdus. Asics töötab selle nimel, et jalats oleks nagu valatud jalas. Pealne on ülimalt hingavast materjalist. Jalgade ülekuumenemise pärast ei tasuks selle jalatsi puhul muret tunda.
New Balance 890v3
Nii mõnegi FB Jooksja lemmik 890v3 näeb välja kui ülimat traditsionaalne toss, kuid pannes kaalule on selge, et tegemist on ülimalt kerge jooksujalatsiga. REVlite talla keskkiht ja ABZORB põrutuspadi annavad maksimaalse kaitse igasugu põrutuse eest. Ülimalt sobiv pikkadeks jooksudeks.
Reebok DMX Sky
Täitsa naljakas jooksujalats peale vaadates. Huvitav, kuidas see jalas tunduks. Väidetavalt DMX Sky tald väljendub kolmes reas mummudes, mis annavad maksmiaalse kaitse jala ja maa vahele.
Üheosaline jooksujalatsi pealne istub jala peal nagu valatult. Juba tuntud Lunarlon pehmendus kaitseb põrutuse eest. Jalats on loomulikult Nike+ valmidusega, ehk siis andmetenäljas jooksjad saavad oma tulemusi analüüsida kohe peale venitusi.
See toss on otseselt mõeldud jala pikenduseks. Mugav maastikujalats Continental tallaga, millega tunned end turvaliselt igas off-roadis.
Siinkohal lõppsõnaks endiselt manitsus, mis mulle on kohale jõudnud läbi pisarate ja kadunud varbaküünte. Ühegi artikli/arvustuse põhjal ei saa ega tohi jooksujalatsit osta. Liistud on erinevad. Abiks on jalatestid. Lihtsamini saab jalatsi valitud aga poe keskkonnas, kus proovides selgub tõde. Ärge häbenege poes hüpata, spurtida, keksida – vaid nii saate õige jalatsi jalga!
Häid valikuid soovides,
Jana